Про порушення охоронних зон повітряних ліній електропередач
У відповідності до статті 22 Закону України від 09.07.2010 року № 2480-VІ «Про землі енергетики та правовий режим спеціальних зон енергетичних об'єктів» (далі Закон) охоронні зони уздовж повітряних ліній електропередачі встановлюються у вигляді земельної ділянки і повітряного простору, обмежених вертикальними площинами, що віддалені по обидва боки ліній від крайніх проводів за умови невідхиленого їх положення на певній відстані залежно від напруги ліній електропередач.
Згідно Правил охорони електричних мереж (далі - Правила), які затверджені Постановою Кабінету Міністрів України від 4 березня 1997 р. № 209 охоронна зона становить: для ЛЕП 220 000 В (220кВ) - 25 метрів, для ЛЕП 330 000 В (330 кВ) – З0 метрів.
У відповідності до статті 32 Закону та пункту 8 Правил використання земель у спеціальних зонах об'єктів енергетики проводиться з певними обмеженнями.
В результаті проведених оглядів персоналом Волинського РЕЦ у попередні роки фіксувалися випадки порушення охоронних зон повітряних ліній електропередач (далі ЛЕП), а саме:
- Крадіжки металевих кутників з металевих опор магістральний ліній, що призводить до послаблення конструкцій металевої опори та може призвести до падіння опори та аварійного відключення повітряних ліній електропередач. При цьому, наголошуємо на недопустимості прийому конструктивних елементів повітряних ліній електропередач пунктами прийому металобрухту;
- Масове спалювання сухої трави та очерету, що може призвести до вимкнення ЛЕП від низової пожежі через іонізоване повітря. Також, небезпеку пожеж становлять і необроблені поля із сухою травою, пожежонебезпечний період настає у березні-травні при масовому спалюванні сухої трави та у липні-серпні при дозріванні зернових культур;
- Самовільні забудови.
По території Волинської області проходять ЛЕП 220, 330 кВ через які відбувається передача електричної енергії від Рівненської атомної електростанції і, які входять в єдину енергетичну систему України. Таким чином, аварійне відключення повітряних ліній електропередач може призвести до нещасних випадків із населенням, створення нештатних та аварійних режимів роботи Рівненської атомної електростанції та підстанцій 220, 330 кВ Волинського РЕЦ, виходу з ладу дорогого обладнання та апаратури релейного захисту, і як наслідок, може стати причиною порушення електропостачання Волинської області.
Директор Волинського РЕЦ Лагода А.П.