Обережно! Шахраї!
Шахрайство є доволі розповсюдженим способом незаконного заволодіння чужим майном. Винахідливість злочинців не знає меж і нові способи позбавити людину її грошей чи майна виникають постійно. Шахраї діють на вулиці, в Інтернеті, по телефону і навіть приходять додому до жертви.
Лише впродовж І кварталу цього року Ківерцівським ВП ГУНП у Волинській області зареєстровано 11 кримінальних правопорушень за фактами шахрайства.
Найбільш популярним став вид шахрайства — «телефонний». Родичам «затриманого» телефонують нібито з поліції і повідомляють про те, що їхнього найближчого родича затримано за вчинення тяжкого злочину і він може отримати тривалий термін ув’язнення. Далі шахраї під виглядом правоохоронців пропонують позитивно вирішити питання за певну фінансову винагороду.
Шахраї телефонують на мобільний, ввечері або вночі, а також у вихідні та святкові дні (номер набирають найчастіше навмання). Питають, чи є син (чоловік, онук), якщо відповідь позитивна, то голос повідомляє, що його затримали працівники поліції або він потрапив у біду (ситуація може бути найрізноманітніша).
Щоб не стати жертвою «телефонних шахраїв» потрібно знати наступне:
1. Насамперед, не впадайте в паніку і не поспішайте виконувати умови телефонних шахраїв.
2. Уточніть, у якому саме відділі поліції перебуває ваш син або родич, після чого передзвоніть в поліцію (телефон чергової частини «102») і перевірте інформацію, що є у Вас.
3. Ніколи не називайте своїх близьких на ім’я. Попросіть людину, що представилася працівником поліції, назвати прізвище, ім’я, по батькові і дату народження затриманого «родича»
4. Спробуйте, як найшвидше вийти на зв'язок тому, хто «потребує негайної допомоги», або людям, які можуть бути поруч і підтвердити або спростувати те, що трапилося.
Якщо Ви або Ваші знайомі все-таки потрапили у ситуацію, коли незнайомі люди, представляючись працівниками поліції, вимагають у вас гроші за вирішення яких-небудь питань, негайно дзвоніть у поліцію. Цим Ви або убезпечите себе від шахраїв, або, якщо «вимагач» — справді працівник поліції,- допоможете очистити лави правоохоронних органів від випадкових людей.
Також в нашій області шахраї вигадали спосіб незаконного заволодіння майном (коштами) громадян, що знаходяться на банківських рахунках потерпілих.
Зокрема, зловмисники представляються працівниками банку зазначають про заблокування банківських карток. У зв’язку з цим потерпілі, будучи введеними в оману, самостійно повідомляють шахраям дані, необхідні для зняття коштів.
Почастішали випадки шахрайств під час продажу товарів на різноманітних Інтернет-сайтах. Довірливі громадяни перераховують кошти в якості передоплати за товар, який їм в подальшому не надходить. Спроби зв’язатися з шахраями з метою повернення ними коштів потерпілих марні – телефони заблоковані або ж на дзвінки ніхто не відповідає.
У зв’язку з цим Ківерцівський відділ прокуратури закликає Вас буди пильними та обережними, не давати себе обдурити шахраям.
Ківерцівський відділ
Маневицької місцевої прокуратури