Посилено відповідальність за спалювання сухої рослинності

Дата: 24.04.2020 09:44
Кількість переглядів: 462

Фото без опису

Посилено відповідальність за спалювання сухої рослинності

Випалювання сухої рослинності та її залишків породжує багато негативних наслідків. В першу чергу, слід відмітити погіршення стану довкілля, зокрема, забруднення атмосферного повітря. По-друге, вплив високої температури негативно впливає на родючість ґрунтів. По-третє, випалювання рослинності та її залишків нерідко спричиняє пожежі на сусідніх земельних ділянках, лісових масивах, загороджувальних лісових полосах, що знаходяться поруч з ділянкою, де здійснюється таке випалювання. Пожежі призводять до виділення в повітря шкідливих, канцерогенних речовин, окремі з яких збільшують ризики виникнення ракових захворювань. Внаслідок пожеж гинуть незліченна кількість диких тварин та рослин. Водночас внаслідок них можуть бути пошкоджені лінії електропередач та інші об'єкти, в тому числі майно осіб.  Крім того, паління відходів на земельних ділянках сільськогосподарського призначення спричиняє руйнацію ґрунтового покриву, адже гинуть ґрунтоутворюючі мікроорганізми, а також при згорянні утворюється зола, яка є поганим добривом і призводить до все більшого збіднення ґрунту.

Відповідно до статті 50 Конституції України, кожен має право на безпечне для життя і здоров’я довкілля.

Стаття 9 Закону України «Про охорону навколишнього природного середовища» встановлює, що кожний громадянин України має право на безпечне для його життя та здоров’я навколишнє природне середовище.

Стаття 12 цього ж Закону визначає обов’язок кожного берегти природу, охороняти, раціонально використовувати її багатства відповідно до вимог законодавства про охорону навколишнього природного середовища та не порушувати екологічні права і законні інтереси інших суб’єктів.

Відповідно до статті 16 Закону України «Про охорону атмосферного повітря» визначено, що шкідливі впливи на атмосферне повітря, для яких не встановлено відповідних нормативів екологічної безпеки, забороняються.

Відповідно до підпункту 3.6.14. Правил утримання жилих будинків та прибудинкових територій визначено, що спалювання всіх видів відходів на території домоволодінь і в сміттєзбірниках забороняється.

Відповідно до підпункту 3.6. Правил утримання зелених насаджень у містах та інших населених пунктах України визначено, що на території зелених насаджень забороняється випалювати суху рослинність, розпалювати багаття та порушувати інші правила протипожежної безпеки.

Не дивлячись на законодавчі заборони, забруднення атмосферного повітря, знищення або пошкодження об'єктів рослинного світу, порушення вимог пожежної безпеки в лісах та самовільне випалювання сухої рослинності або її залишків продовжується. Кримінальним кодексом України та Кодексом України про адміністративні донедавна було передбачено штрафні санкції, розмір більшості яких не відповідав вимогам сучасності через занадто малий розмір. Так, не виконувалась превентивна функція покарання, яка б мала забезпечувати уникнення особою порушення норм права через загрозу покарання, настання якого суттєво б погіршило його становище, а тому не варте було ризику шляхом вчинення правопорушення і тих вигод, які мнимо таке правопорушення могло б принести. Також, не повною мірою реалізовувалась виховна функція покарання – навіть сплативши один раз штраф, суми якого подекуди були такі незначні, що становили, наприклад, 51 гривню, особа продовжувала вчиняти правопорушення, вигода від якого, на її думку, перевищувала можливі втрати при сплаті штрафу.

Тому з метою збереження довкілля та здоров’я населення, 13 квітня 2020 року Верховною Радою України прийнято Закон України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України з метою збереження довкілля щодо посилення відповідальності за дії, спрямовані на забруднення атмосферного повітря та знищення або пошкодження об'єктів рослинного світу».

Його нормами передбачається удосконалення порядку притягнення осіб до відповідальності за забруднення атмосферного повітря, знищення або пошкодження об'єктів рослинного світу, порушення вимог пожежної безпеки в лісах та самовільне випалювання сухої рослинності або її залишків для того, аби зменшити руйнівні наслідки та захистити право громадян на безпечне повітря і навколишнє середовище, а також зменшити кількість пожеж.

Законом внесенні зміни до Кримінального кодексу України, згідно з якими визначено такі види відповідальності:

1. За забруднення або інша зміну природних властивостей атмосферного повітря шкідливими для життя, здоров'я людей або для довкілля речовинами накладається штраф від 30600 грн до 61200 грн або обмеження волі на строк до трьох років, з позбавленням права обіймати певні посади чи займатися певною діяльністю на той самий строк або без такого;

2. За знищення або пошкодження лісових масивів, зелених насаджень навколо населених пунктів, вздовж залізниць, а також стерні, сухих дикоростучих трав, рослинності або її залишків на землях сільськогосподарського призначення вогнем чи іншим загальнонебезпечним способом встановлено санкції у вигляді штрафів від 91800 грн до 153000 грн або обмеження волі на строк від двох до п'яти років, або позбавлення волі на той самий строк;

До Кодексу України про адміністративні порушення внесенні такі зміни:

1. За порушення вимог пожежної безпеки в лісах встановлено штраф:

 для громадян – від 1530 грн до 4590 грн;

для посадових осіб – від 4590 грн до 15390 грн;

2. За знищення або пошкодження лісу внаслідок необережного поводження з вогнем передбачано накладення штрафів:

- на громадян – від 4590 грн до 15300 грн.

- на посадових осіб –від 10710 грн до 30600 грн.

3. За випалювання стерні, луків, пасовищ, ділянок із степовою, водно-болотною та іншою природною рослинністю і т.д. на узбіччі автомобільних доріг і залізниць, у парках, тощо у населених пунктах без дотримання порядку, встановленого центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері охорони навколишнього природного середовища тягнуть за собою накладення штрафу:

- на громадян – від 3060 грн до 6120 грн.

- на посадових осіб – від 15300 грн до 21420 грн.

4. Ті самі дії, вчинені в межах територій та об'єктів природно-заповідного фонду, тягнуть за собою накладення штрафу

- на громадян – від 6120 грн до 12240 грн.

- на посадових осіб – від 21420 грн до 30600 грн.

Не будьте байдужими, бережіть себе та природу, не порушуйте законодавство, а в разі виявлення випадків незаконного спалювання сухостою і, як наслідок, посягання на ваше право на безпечне довкілля, звертайтесь в поліцію за номером «102».


« повернутися

Код для вставки на сайт

Вхід для адміністратора

Онлайн-опитування:

Увага! З метою уникнення фальсифікацій Ви маєте підтвердити свій голос через E-Mail
Скасувати

Результати опитування

Дякуємо!

Ваш голос було зараховано

Авторизація в системі електронних петицій

Авторизація

УВАГА!

Шановні користувачі нашого сайту. В процесі авторизації будуть використані і опубліковані Ваші:

Прізвище, ім'я та по батькові, а також регіон прописки.

Решта персональних даних не будуть зберігатися і не можуть бути використані без Вашого відома.

Погоджуюсь на передачу персональних даних