Що таке вірусні гепатити і як із ними жити? – інформує ЦГЗ

Дата: 30.07.2021 13:44
Кількість переглядів: 1168

 

Фото без описуЩорічно, 28 липня, відзначається Всесвітній день гепатитів. При нагоді  поспілкувалися на тему гепатитів їх поширеності, ризиків та доступу до лікування із головною фахівчинею з вірусних гепатитів та опіоїдної залежності, лікарем-інфекціоністом Бідованець Оленою.

-    Пані Олено, розкажіть, будь ласка, чим же є вірусний гепатит?
-    Вірусний гепатит -  це захворювання печінки запального характеру, як правило, вірусного походження. Наразі виявлено п'ять основних вірусів гепатиту — типи A, B, C, D і E. Кожен із цих типів може мати серйозні наслідки для здоров'я. Зокрема, гепатити В і С призводять до розвитку хронічного захворювання і, в цілому, є найпоширенішою причиною цирозу і раку печінки.

-    Тобто це правда, що гепатит С – це «ласкавий вбивця»?
-    Дійсно, за вірусним гепатитом С закріпилось подібна назва і репутація. Пов’язано це з тим, що більшість людей, які інфікуються вірусом гепатиту С, не відчувають цього, не мають симптомів і протягом багатьох років можуть добре себе почувати. Нажаль, дуже часто людина дізнається про свою хворобу коли вірус серйозно вплинув на печінку, призвівши до значного фіброзу, цирозу або навіть раку печінки. Саме тому тестуватись необхідно всім.

-    Чи існує наразі лікування від вірусного гепатиту С і чи взагалі можливо його вилікувати. Чули історії, що люди продавали квартири та машини для того щоб отримати лікування і воно виявлялось неефективним. 
- Наразі в світі та Україні існує доступне ефективне лікування та діагностика вірусу гепатиту С. Препарати для лікування вірусних гепатитів В і С надаються в Україні безкоштовно. Україна поставила перед собою амбітну ціль,  затвердивши розпорядження КМУ № 1415-р від 27 листопада 2019 року «Про схвалення Державнуої стратегіюї у сфері протидії ВІЛ-інфекції/СНІДу, туберкульозу та вірусним гепатитам на період до 2030 року». Зокрема, до 2030 року вилікувати 90% пацієнтів із вірусним гепатитом С та охопити лікуванням від вірусного гепатиту В 40% тих, хто потребує цього лікування. Лікарі забезпеченні оновленими Стандартами лікування хворих на вірусні гепатити, які відповідають міжнародним практикам. Головне для пацієнтів вчасно звертатися до лікарів за консультаціями та отримання препаратів. 
Раніше дійсно доступ до лікування був дуже обмежений, а препарати, які використовувались, мали велику кількість побічних реакцій та важко переносились пацієнтами, маючи при цьому низьку ефективність. Це була ера використання пегільованих інтерферонів, лікування якими тривало від 24 до 72 тижнів і призводило до виліковування лише приблизно у половини пацієнтів. Багато пацієнтів настільки погано переносили лікування, що втрачали роботу, дуже поширеною побічною реакцією була депресія та втрата волосся. При цьому лікування було дійсно дуже дороге. На щастя ця ера скінчилась і наразі ми маємо ліки, які протягом 3-6 місяців виліковують близько 95% пацієнтів. Прийому сучасних ліків майже не пов'язаний із виникненням побічних реакцій та полягає у прийомі однієї або декількох пігулок один раз в день! 

-    Чи багато хворих на вірусні гепатити в Україні і який ризик в принципі заразитися звичайній людині?   
-    За оціночними даними в Україні проживає 1 300 000 осіб із вірусним гепатитом С, що становить 3,6 % загального населення та 559 341 з вірусним гепатитом В, тобто близько0 1,5% загального населення. Водночас під медичним наглядом станом на кінець 2020 року перебувало близько 90 000 осіб з діагнозом вірусний гепатит С та близько 18 500 - з діагнозом вірусний гепатит В. Щорічно в Україні медичні працівники проводять більше мільйона тестувань на вірусний гепатит В та майже мільйон на вірусний гепатит С. І в середньому виявляють 1,3 відсотка людей із маркерами вірусного гепатиту В та 4 відсотків із маркерами гепатиту С. 
Основним факторомшляхом передачі вірусного гепатиту С є кров, тобто в зоні ризику, не тільки, як раніше вважалося, люди, які вживають наркотики ін’єкційно, а й загальне населення, адже інфікуватися можна наприклад при отриманні будь-яких маніпуляцій пов’язаних з контактом з кров’ю, як, наприклад, при манікюрі. 

-    Хто має найбільші шанси заразитися? 
Насправді зробити тест на вірусні гепатити ми радимо кожному хоча б один раз протягом життя.  А от особливо уважно до свого здоров’я рекомендуємо поставитися та проходити скринінг на вірусні гепатити щороку наступним категоріям населення: 

 • секс-робітники;
 • чоловіки, які мають сексуальні стосунки з чоловіками;
 • особи, які споживали/споживають наркотики ін’єкційним та/або інтраназальним шляхом (через вдихання наркотику носом);
 • особи, які коли-небудь проходили процедуру гемодіалізу або на момент звернення безпосередньо перебувають на гемодіалізі;
 • особи, які отримували донорську кров та/або її компоненти;
 • медичні працівники, діяльність яких передбачає здійснення процедур із ризиком інфікування, наприклад інвазійних, та/або контакт із біологічними рідинами, що можуть містити зразки вірусу (хірурги, травматологи, акушери-гінекологи, лаборанти, маніпуляційні медсестри тощо, а також працівники служб надзвичайних ситуацій/правоохоронних органів у разі поранення гострими інструментами чи потрапляння на слизові оболонки крові, що потенційно може містити вірус ВГC);
 • особи, які мають клінічні ознаки ВГС (цироз печінки, гепатоцелюлярна карцинома, підвищені показники функцій печінки нез’ясованої етіології, відхилення в органах шлунково-кишкового тракту, виявлені за результатами ультразвукового дослідження, або захворювання, що часто супроводжують ВГС як позапечінкові прояви);
 • люди, які живуть з ВІЛ;
 • особи, які перебували в установах виконання покарань;
 • особи, які мають татуювання, пірсинг;
 • особи, які отримували медичну чи стоматологічну допомогу в умовах, за яких немає впевненостіпевності в дотриманні заходів з інфекційного контролю.

Як бачимо, кожен із нас, хто отримував стоматологічні послуги чи звертався до салонів краси для отримання послуг манікюру чи педикюру, вже можуть опинитися у зоні ризику.  

-    Давайте по порядку розкажемо нашим читачам, який алгоритм дій, якщо вони підозрюють, що у них чи їх близьких вірусний гепатит?
-    Дуже важливо пам’ятати, що у більшості інфікованих осіб відсутні будь-які симптоми захворювання, навіть коли гепатити має гостру форму. Під час гострої форми можуть, але не обов’язково, спостерігатись наступні ознаки: втома, втрата апетиту, жовтяниця, нудота, відчуття дискомфорту в правому підребер'ї, зміна кольору сечі (темніє) і калу (світлішає) та болі в суглобах.     Щоб перевірити чи має людина гепатит необхідно пройти обстеження на визначення антитіл. Це можна зробити або здавши кров в лабораторії або зробивши швидкий тест. Відповідно до наказу МОЗ України від 19.03.2018 № 504 «Про затвердження Порядку надання первинної медичної допомоги» безоплатне тестування на вірусні гепатити В і С пацієнти можуть отримати у сімейного лікаря. 

Якщо ж людина отримує результати, які покажуть наявність в її організмі антитіл – не варто панікувати. Це може свідчити про те, що людина раніше зустрічалась з вірусом і самостійно позбавилась його, лишивши антитіла як свідчення перенесеної інфекції. Далі необхідно пройти підтверджувальну діагностику а саме: аналіз методом ПЛР (обстеження крові методом полімеразної ланцюгової реакції)  для визначення РНК вірусногоа гепатиту С або ДНК для вірусаного гепатиту В. Цей аналіз покаже чи на даний час в організмі людини є вірус. Якщо результат виявиться позитивним, лікар оцінить стан печінки пацієнта, провівши необхідні обстеження, та призначить лікування (для ВГС) або вирішить чи на даний час пацієнт його потребує (для ВГВ).

Що важливо! Наразі засоби лікування вірусних гепатитів наявні у всіх регіонах України, пацієнтам не потрібно стояти в чергах чи оплачувати препарати. 

У випадку, коли лікарі пропонують Вам придбати ліки за власний рахунок чи безпосередньо у лікаря, рекомендуємо звертатися до  Національнаої «гарячаої лініяї» з питань вірусних гепатитів за електронною адресою: info@osthotline.in.ua або телефоном: 0-800-50-3310. А також писати Ваші звернення на електронну адресу: ost_vh@phc.org.ua, до відділу вірусних гепатитів та опіоїдної залежності. Ми обов’язково розглянемо усі звернення та наддамо зворотній зв’язок. 


 

Як можна захистити себе?

Ви можете захистити себе від гепатиту В за допомогою вакцинації, що формує імунітет в середньому на 20-30 років, а іноді – пожиттєво.

Крім цього, передачі вірусу гепатиту В можна запобігти наступним чином:

 • Уникайте контактів з кров’ю та рідинами організму інших людей
 • Уникайте непотрібних ін’єкцій: вибирайте пероральні ліки замість ін'єкцій там, де це можливо
 • Уникайте випадкових статевих контактів, завжди використовуйте презерватив
 • Ніколи не діліться персональними бритвами чи зубними щітками, манікюрними ножицями та іншими засобами індивідуального користування
 • Використовуйте тільки стерилізовані інструменти для тату і пірсингу
 • Вагітним жінкам, в яких діагностовано гепатит В, потрібно порадитися зі своїм лікарем про те, як запобігти передачі гепатиту до вашої дитини

Вакцини проти гепатиту C не існує, тому профілактика інфекції гепатиту С залежить від безпечних медичних  та інших маніпуляцій, що пов’язані з контактом з кров’ю.

Заходи первинної профілактики гепатиту С, рекомендовані ВООЗ:

 • гігієна рук: миття рук і використання рукавичок, хірургічна обробка рук;
 • безпечне здійснення медичних ін'єкцій;
 • надання комплексних послуг, спрямованих на зменшення шкоди, споживачам ін'єкційних  та інтраназальних наркотиків, включаючи стерильне ін'єкційне обладнання;
 • тестування донорської крові на гепатити В і С (а також ВІЛ і сифіліс);
 • підвищення інформованості медичного персоналу про шляхи інфікування гепатитом С;
 • правильне і регулярне використання презервативів.

 

Вторинна і третинна профілактика

Для людей, інфікованих вірусом гепатиту С, ВООЗ рекомендує наступні заходи:

 • консультування щодо різних варіантів медичної допомоги та лікування;
 • імунізація вакцинами від гепатиту А і В з метою запобігання ко інфекції цими вірусами гепатиту для захисту печінки;
 • проведення лікування;
 • регулярний моніторинг з метою раннього діагностування хронічних захворювань печінки.

 


« повернутися

Код для вставки на сайт

Вхід для адміністратора

Онлайн-опитування:

Увага! З метою уникнення фальсифікацій Ви маєте підтвердити свій голос через E-Mail
Скасувати

Результати опитування

Дякуємо!

Ваш голос було зараховано

Авторизація в системі електронних петицій

Авторизація

УВАГА!

Шановні користувачі нашого сайту. В процесі авторизації будуть використані і опубліковані Ваші:

Прізвище, ім'я та по батькові, а також регіон прописки.

Решта персональних даних не будуть зберігатися і не можуть бути використані без Вашого відома.

Погоджуюсь на передачу персональних даних